VII Bal Cieszyński – zapraszamy

Warto balować na Balu Cieszyńskim?

Józef Swakoń: Zapewne. Przecież robimy go po raz siódmy i stale cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczestników i Was – dziennikarzy. Na tym balu w Cieszynie spotykają się mieszczanie cieszyńscy z całego Śląska Cieszyńskiego i to z obu stron Olzy sięgając z jednej strony po muzyków i zespół regionalny z Istebnej a z drugiej strony Jabłonków i dalej na zachód kapelę Kamraci z Błędowic.

Poprzez tradycję, ubiór, strój, taniec i menu mają okazję zaprezentować swoje przywiązanie do Śląska Cieszyńskiego. Jest to okazja by naładować się pozytywną energią płynącą z wielowiekowej tradycji obszaru ,który nie tak dawno nazywano jeszcze Księstwem Cieszyńskim

Kolejny raz bal – którego współorganizatorami są Dom Narodowy, Polski Związek Kulturalno-Oświatowy Czeski Cieszyn Centrum – odbędzie się 15 stycznia w cieszyńskim Domu Narodowym. Bal rozpocznie się o godzinie 19:00. Przewidzieliśmy 100 biletowanych zaproszeń, wystąpi około 60 wykonawców. Wykonawcy jak i uczestnicy balu w zdecydowanej większości zakładają na tę okazję własne stroje regionalne a zaproszeń pozostało jeszcze kilka do nabycia w Kwiaciarni Mariusz w Cieszynie.

Kto wystąpi? Pytam o najważniejszych wykonawców.

Na początku wystąpi z 40 minutowym programem Zespół Regionalny Istebna kierowany przez Tadeusza Papierzyńskiego oraz zagrają znane kapele ze Śląska Cieszyńskiego – między innymi Wołosi i Lasoniowie, kapela Nowina, kapela Zespołu Regionalnego Istebna, kapela Bartka Rybki oraz Kapela Kamraci z Hawierzowa Błędowic.
Bal odbędzie się 15 stycznia. Bilety w cenie 120 złotych. Impreza warta jest tej ceny?
Jak najbardziej. Oferujemy dobrą zabawę i prawdziwą muzykę źródeł. Na gości czeka bogate menu przygotowane przez restaurację Zielone Wzgórze z Cieszyna..

Tych, którzy nie będą mogli być na balu, zapraszamy o 17:00 (dwie godziny przed balem) na koncert kolęd i pastorałek…

Oczywiście. Po raz kolejny udało nam się zorganizować koncert kolęd, który odbędzie się w kościele Świętego Krzyża ojców Franciszkanów. Koncert kolęd będzie dedykowany pacjentom hospicjum – zbierać będziemy pieniądze na rzecz hospicjum Świętego Łukasza Ewangelisty. To doskonały pretekst do spotkania się ze wspaniałą muzyką przy Bożonarodzeniowym Żłóbku pod ,którym kolędować będą wraz z publicznością górale beskidzcy z ZR Istebna i Kapela Nowina z MK PZKO w Jabłonkowie, która zaprezentuje nam program kolędowy słuchany wcześniej przez publiczność Mediolanu gdzie wystąpili na zaproszenie organizacji polonijnej Semper Polonia.

Sam koncert jest bezpłatny?

Tak wstęp jest bezpłatny. Wszystko dzięki sponsorom. To oni sprawili, że wstęp na koncert jest wolny, a wszystkie zebrane pieniądze przekażemy na szczytny cel. Zresztą całą kolektę zbiorą wolontariusze hospicjum jeśli taka będzie dobra wola słuchaczy koncertu i zechcą na ten cel coś ofiarować.

Comments are closed.